Shko ne faqen kryesore
Informacione mbi veprimtarine
Projektet e Organizates
Botimet Periodike dhe te Projekteve
Stafi i Organizates
Partnere dhe Bashkepunetore
Kontaktoni me ne
Jeta e Organizates

Njoftime

Donacione

Projekte nė vazhdim

“Kape tė Ardhmen” ėshtė projekti kryesor i shoqatės qė nisi nė Prill tė vitit 1999 me hapjen e zyrės sė Kėshillimit, Informacionit dhe Mbėshtetjes pėr shqiptarėt e kthyer forcėrisht nga Zvicra. Iniciatori dhe koordinatori i kėtij projekti ėshtė Dr. Patrice de Mestral. Mė pas zyra e projektit ofroi edhe mbėshtetje pėr riintegrimin e tė rinjve tė kthyer jo vetėm nga Zvicra, por edhe nga vende tė tjera evropiane. Qė nga viti 2003 projekti ka pėrfshirė edhe migrantė tė brendshėm.

Donatorėt e Projektit “Kape tė Ardhmen” janė:
1999 - 2000: Donatorė privatė zviceranė dhe pjesėrisht HEKS (Ndihma e Ndėrkishės Zvicerane)2001 - 2002: SDC (Zyra e Kooperimit dhe Zhvillimit Zviceran) dhe HEKS
2003 - 2007: HEKS dhe EED (Ndihma pėr Zhvillim e Kishės Evangjelike Gjermane
                 2008:HEKS                                       2009: HEKS

 
Projekte tashmė tė pėrfunduara ku ėshtė pėrfshirė shoqata
 
Nė partneritet me tre organizata italiane, COOPI, SRF dhe CNCA si edhe AFVIC nė Marok

Projekti ALBAMAR synonte nė pėrcaktimin e njė mbėshtetje tė integruar pėr emigrantėt e kthyer forcėrisht ose vullnetarisht nga Italia nė vendet e tyre tė origjinės, Shqipėri dhe Marok. Qėllimi madhor i projektit ishte tė kontribuonte nė zhvillimin e njė kulture tė migrimit legal dhe riintegrimin socio-ekonomik tė migrantėve tė kthyer. Mbėshtetja konsistonte nė ofrimin e mundėsive pėr integrim nė tregun e punės, asistencė psikologjike, ligjore dhe pėr biznesin e vogėl. Nė kėtė projekt konsiderohej e rėndėsishme edhe pėrfshirja e tė rinjve nė risk pėr emigrim tė paligjshėm nė vendin e origjinės tė emigrantėve tė kthyer.

Nė kuadėr tė kėtij projekti me kohėzgjatje trevjeēare 2006-2008 shoqata jonė asistoi 253 emigrantė tė kthyer nga Italia. Ndihma konsistoi nė gjetjen e njė vendi pune dhe ofrimin e njė pjese tė pagės, ofrimin e kurseve tė trajnimit, si edhe nė kėshillim psiko-social dhe ligjor. Personat e interesuar pėr hapje biznesi tė vogėl iu referuan Partnerit Shqiptar pėr Mikrokredi. Pėrfituesit e projektit morrėn pjesė gjithashtu nė aktivitetet social-kulturore pėr tė promovuar riintegrimin e tyre social.

Donator: Komisioni Evropian (Programi AENEAS)

 

Nė partneritet me IOM Tirana

VARRP – Program asistence pėr kthimin dhe riintegrimin e tė kthyerve vullnetarisht nga Mbretėria e Bashkuar, i iniciuar nga IOM Londėr. Bashkėpunimi me IOM pėr kėtė projekt nisi mė 2003.

Donator: Fondi Evropian i Refugjatėve.

 

Projekti “MIGRAVALUE”

Nė shtator 2006 filloi implementimi i Projektit “MIGRAVALUE”, i cili pėrfundoi nė Gusht 2008. Ky projekt synonte qė tė hartojnte njė model analize dhe menaxhimi tė fenomenit “migrant” nėpėrmjet planifikimit tė shėrbimeve dhe politikave pėr njė menaxhim aktiv tė flukseve migratore dhe pėr  nxitjen e zhvillimit lokal. Projekti kishte si qėllim qė tė zhvillonte vizione hapėsinore zhvillimi tė lidhura me lėvizjet migratore dhe me strategjitė rajonale tė zhvillimit.

MIGRAVALUE promovoi veprimet transnacionale pėr pėrfshirje sociale tė emigrantėve nė zonat e caktuara nė projekt, kompletoi nxitėsit ekonomikė dhe shėrbimet me programe tė reja tė mirėqenies sociale qė mund tė japin pėrgjigjet e duhura pėr nevojat sociale tė aktorėve tė pėrfshirė. Projekti synoi tė krijonte qėndrueshmėri sociale nė zonat e pėrcaktuara si psh nė investime ose fondin e kursimeve tė njė migranti pėr edukimin e fėmijėve. Ky projekt u fokusua nė politikat e kthimit tė migrantėve dhe nė zhvillimin e njė rrjeti nė nivel rajonal.

Nė implementimin e projektit MIGRAVALUE u pėrfshinė 14 partnerė nga vende anėtare dhe fqinje tė BE, qė pėrfaqėsonin njė rrjet tė gjerė  organizmash publike dhe private, ku pėrfshiheshin edhe bizneset dhe migrantėt. Organizata lider ishte Veneto Lavoro (Itali).

Donator: KE nė kuadėr tė Programit INTERREG IIIB CADSES.

 

Projekti AIRKV

Nė 17 tetor 2006 u nėnshkrua marrėveshja me Vluchtelingenwerk Vlaanderen (Kėshilli Belg i Refugjatėve) pėr tė bashkėpunuar nė kuadrin e Projektit “Asistencė e Individualizuar pėr Riintegrimin pas Kthimit Vullnetarisht”. Ky projekt synonte tė ofronte asistencė direkte ose indirekte  pėrmes mbledhjes sė informacionit pėr emigrantėt me qendrim nė Belgjikė, tė cilėt dėshironin tė ktheheshin vullnetarisht, me qėllim qė tė sigurohej njė kthim i qendrueshėn nė Shqipėri.

Shoqata jonė mori pėrsipėr tė ofronte shėrbime tė ndryshme qė pėrmbahen nė programin e saj pėr riintegrimin e emigrantėve tė kthyer.

Projekti pėrfundoi nė Dhjetor 2008.

Donator: Komisioni Evropian dhe    qeveria belge.

 

Projekti Ēel njė shteg nė jetė       (faza e dytė e projektit Hidhe Hapin)

Ky projekt synonte tė nxiste integrimin e 55 grave dhe vajzave migrante tė brendshme tė zonės sė Vorės (Komuna Bėrxullė), duke u dhėnė mundėsinė pėr formim profesional dhe kurse tė tjera trajnimi, me qėllim qė tė lehtėsohej procesi i punėsimit tė tyre nė zonat ku ato jetojnė.

Donator i projektit: Kėshilli i Kishės Protestante zvicerane.

 

Projekti “FOKABI 2”

Projekti “FOKABI” synonte tė ofronte forcim kapaciteti pėr biznesin e vogėl dhe tė mesėm, me qėllim qė tė sigurohej qendrueshmėria e kthimit tė migrantėve qė ishin pėrfitues tė projekteve tė Shoqatės “Shpresė pėr tė Ardhmen”. Pėr kėtė u organizuan njė cikėl seminaresh trajnimi me biznesmenė tė vegjėl dhe klientė tė shoqatės qė ishin tė interesuar tė hapnin biznese tė vogla, u mundėsuan kontakte dhe vizita nė biznese tė suksesshme, si edhe u mundėsuan  lidhjet me institucionet e kreditimit.

Projekti gjithashtu synonte tė nxiste biznesin femėror, pėr tė treguar vlerat, aftėsitė dhe fuqinė e grave dhe duke pasur parasysh dėshirėn e grave pėr tė zhvilluar njė aktivitet fitimprurės nė mjediset e shtėpisė apo diku afėr saj.  Gjatė implementimit tė kėtij projekti u financua aktiviteti i 10 emigrantėve tė kthyer, nga tė cilėt 5 ishin meshkuj dhe 5 femra.

Donator: EED (Ndihma pėr Zhvillim e Kishės Evangjelike Gjermane)

 

Hidhe Hapin

Ky projekt synonte tė nxiste integrimin e grave migrante tė brendshme duke u dhėnė mundėsinė pėr formim profesional dhe kurse tė tjera trajnimi, me qėllim qė tė lehtėsohej procesi i punėsimit tė tyre nė zonat ku ato jetojnė.

Trajnimi profesional u bė sipas nevojave tė tyre nė kurse rrobaqepėsie, parukerie, kompjuteri, kuzhine dhe gjuhe tė huaj. Kjo u realizua nė bashkėpunim me ente dhe qendra tė trajnimit professional, tė cilat siguronin kėto shėrbime.

Paketa e integrimit ofronte integrim professional, social dhe kulturor. Gjithashtu grave iu ofrua kėshillim dhe mbėshtetje emocionale.

50 gra dhe vajza pėrfituan nga ky projekt. 62% e tyre arritėn tė gjenin njė vend pune pas trajnimit.

Donator i projektit: HEKS

 

FOKABI

Projekti “FOKABI” synonte tė ofronte  forcim kapaciteti pėr biznesin e vogėl dhe tė mesėm, me qėllim qė tė sigurohet qendrueshmėria e kthimit tė migrantėve qė janė pėrfitues tė projekteve tė Shoqatės “Shpresė pėr tė Ardhmen”.

kėtė kuadėr u organizuan njė cikėl seminaresh trajnimi me biznesmenė tė vegjėl dhe klientė tė shoqatės tė cilėt ishin tė interesuar tė hapnin biznese tė vogla.

Projekti financoi aktivitetin e 5 grave migrante tė brendshme tė fshatit Laknas. 

Donator: HEKS

 

Me IOM

HLWG (Nxitja e riintegrimit tė qendrueshėm nė Shqipėri, Provincėn e Kosovės dhe Republikėn e Maqedonisė, duke rritur kapacitet e OJF-ve vendase pėr t’u siguruar shėrbime tė kthyerve), projekt i Grupit tė Punės sė Nivelit tė Lartė.

Donator: Komisioni Evropian (Programi HLWG)

 

Me COOPI

Projekti ALNIMA - Dhėnie e asistencės nė reintegrimin e ish tė dėnuarve dhe emigrantėve tė kthyer forcėrisht ose vullnetarisht nga Italia nė Shqipėri, Nigeri dhe Marok.

Donator: Komisioni Evropian (Programi HLWG)

 

Shtrirja e aktivitetit

 

 

STATISTIKA

(Maj 1999 — Dhjetor 2008)

 

Nė total 1745 persona, 1406 meshkuj dhe 339 femra janė regjistruar nė zyrėn e Shoqatės “Shpresė pėr tė Ardhmen” qė nga Maji 1999 deri nė Dhjetor 2008.


1362 pėrfitues, 1079 meshkuj dhe 283 femra kanė pėrfituar nga programi ynė i riintegrimit profesional dhe social qė nga Maji 1999 deri nė Dhjetor 2008.

 

 

Statistika tė vitit 2008

Projektet Nr. i Pėrfituesve Pėrqindja
Kape tė Ardhmen 72 31,03
Albamar 59 25,43
VARRP 6 2,59
FoKaBi 40 17,24
Hidhe Hapin 2 55 23,71
Totali 232 100,00

© Copyright Shpresė pėr tė ardhmen 2006

ndertuar nga Kaligrafik.net